artykuł nr 1

Instalacje ogniw fotowoltaicznych na terenie Gminy Daszyna

obrazek

Trwa realizacja projektu pn.Instalacje ogniw fotowoltaicznych na terenie Gminy Daszyna”. Obecnie w ramach inwestycji opracowano dokumentacje projektowe części z 60 szt. instalacji PV oraz rozpoczęto montaż tych instalacji. Instalacje ogniw fotowoltaicznych montowane są u odbiorców indywidualnych z terenu Gminy Daszyna.

Projekt pn.Instalacje ogniw fotowoltaicznych na terenie Gminy Daszyna uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020 w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych, co stanowi kwotę ponad 600 tyś. zł.

Cele projektu zdefiniowano jako:

  • Wzrost zdolności wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych,
  • Obniżenie wydatków ponoszonych przez odbiorców indywidualnych na zakup energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych,
  • Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Gminy Daszyna i regionu, a przez to – dostosowanie do zmian klimatu,
  • Wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy dzięki prowadzonym działaniom upowszechniającym wiedzę o ekologii i jej znaczeniu dla życia ludzi,
  • Podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej i osadniczej Gminy Daszyna, odnotowującej negatywne tendencje demograficzne (spadek liczby mieszkańców w wyniku ujemnego przyrostu naturalnego i migracji).

Wzajemne zobowiązania organizacyjne i finansowe, związane z montażem instalacji OZE na nieruchomości należącej do jej właściciela zostały określone w umowie zawartej między Gminą Daszyna i właścicielem nieruchomości. Zgodnie z ww. umową, właściciel użycza i oddaje Wnioskodawcy do bezpłatnego używania część powierzchni budynku z przeznaczeniem do zainstalowania urządzeń OZE oraz powierzchnię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania całości instalacji. Po zakończeniu prac instalacyjnych, wszystkie urządzenia OZE, pozostają własnością Wnioskodawcy przez cały czas trwania projektu, tj. 5 lat licząc od dnia przekazania płatności końcowej.

Projekt jest przygotowany do wdrożenia w zakresie zgodności z dokumentami planistycznymi Gminy; posiadaniem przez Gminę prawa do dysponowania nieruchomościami na cele realizacji projektu wynikające z umów użyczenia podpisanych z mieszkańcami. Realizacja projektu nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę ani decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.